Autor Wątek: initramfs problem po restarcie  (Przeczytany 480 razy)

Offline mismis1

• Miętowe nasionko
  • *
  • Punkty: 0
initramfs problem po restarcie
« dnia: Luty 05, 2019, 10:53:57 am »
 (dysk ssd sda1 (mint19.3) sda2(swap) sda3(win7) sda4(win10)
Witam .problem polega na tym iż za kazdym razem po restarcie z win czy to 10 czy 7 do linmint 19.3 busy box wywala monit initramfs ,naprawiam to komenda
fsck /dev/sda1 -y i wszystko po rebootcie smiga .lecz wystarczy znow przejsc na winde i problem powraca ,jak to naprawic?
nadmienie (moze to wazne) ze obie windy zostaly przniesione ze starego dysku hdd (partycje rozszerzone po migracji) natomiast linux to nowa instalacja.

Offline yahoob3

• Grupa Trzymająca Władzę
  • Wielki miętus
  • Punkty: 191
  • Zgryźliwy tetryk
    • Organy Hammonda
Odp: initramfs problem po restarcie
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 05, 2019, 12:31:29 pm »
Mint 18.3 Cinnamon, kern. 4.10; 64-bit na: Lenovo G500S z CPU Pent. 2020M 2.4 GHz*2; 6 GB RAM; GPU Intel+GeForce 720M;
LU#586742

Offline mismis1

• Miętowe nasionko
  • *
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 06, 2019, 08:00:20 am »
tak sprawdzilem sa dokladnie takie same jak dla linuxa 18.3 gdzie problem nie wystepowal jak i przed  tak i po migracji z hdd na ssd 1do1 czyli win10(ntfs) win7(ntfs) lin18.3(ext4)dopiero po tych zabiegach zainstalowalem  lin19.3(ext4) w miejsce 18.3 ostatecznie moge przeinstalowac linuxa  ale czy problem nie powroci..
komunikat busy box mowi ze dysk nie byl odmontowny poprawnie. potem sprawdza superbloki i naprawia je a trwa to dobre 20 min   (na wszelki odinstalowalem stery pertycji sprawdzilem i zainstalowalem z  powrotem  ponownie sprawdzajac reakcje i nic)

Offline yahoob3

• Wielki miętus
  • Zgryźliwy tetryk
    • Organy Hammonda
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 06, 2019, 08:29:22 am »
Próbowałeś tego?
Jeśli masz zainstalowany sterownik Windows (taki jak ext2fs), który pozwala na montowanie / odczytywanie / zapisywanie na partycjach Ubuntu EXT4, to prawdopodobnie powoduje to uszkodzenie Twojej instalacji Ubuntu. Odinstaluj ten sterownik.

Jeśli chcesz udostępnić pliki między systemem Windows i Ubuntu, najlepszym sposobem jest utworzenie nowej partycji NTFS na dysku twardym. Zarówno system Windows, jak i Ubuntu mogą montować / odczytywać / zapisywać do tego bez powodowania problemów.

Mint 18.3 Cinnamon, kern. 4.10; 64-bit na: Lenovo G500S z CPU Pent. 2020M 2.4 GHz*2; 6 GB RAM; GPU Intel+GeForce 720M;
LU#586742

Offline mismis1

• Miętowe nasionko
  • *
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 06, 2019, 19:03:03 pm »
odinstalowalem ten sterownik i nic. zainstalowalem od nowa linux 19.3  i dalej problem wystepuje jedyne co sie zmienilo to to ze w windowsie 10 progr Ext2 widzi partycje linuxowa jako EXT3 a sam windows 10 i 7 jako EXT4 . chyba czeka mnie reinstalacja na swiezo wszystkich systemow. czego chcialem uniknac. niestety windy z zycia wyeliminowac nie moge a szkoda .no nic dziekuje za pomoc i poswiecony czas .pozdrawiam serdecznie

Offline yahoob3

• Wielki miętus
  • Zgryźliwy tetryk
    • Organy Hammonda
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 06, 2019, 20:33:14 pm »
Zasadniczo, to po odinstalowaniu ext2fs i sterowników Windowsy powinny stracić "z oczu" partycje linuksowe. Trochę dziwne, że je nadal widzą. Może jednak deinstalacja nie poszła, jak powinna. Z tym, że w Windowsach dawno nie grzebałem i nie podejmuję się pomocy. Może któryś z naszych Ekspertów będzie w stanie pomóc. Być może będziesz musiał założyć nowy temat na nowym forum, na które dziś w nocy migrujemy i podlinkować ten temat. Czy w obydwu Windach wyłączyłeś fastboot i hibernację? Bo często powoduje to problemy przy dualbootcie (triplebootcie :))
LU#586742

Offline mismis1

• Miętowe nasionko
  • *
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 07, 2019, 07:57:01 am »
tylko w 10 jest fastboot ktory powoduje to ze winda nie zwalnia partycji i linux poprostu ich nie widzi ale przynajmniej sie odpalal jesli chodzi o linmint18.3  i tylko w wypadku ZAMKNIECIA windy.przy RESTARCIE odpalalo sie normalnie z dostepem do partycji. win 7 nie ma tego wynalzku i tu nigdy nie bylo problemu( albo ma ale nie jest domyslnie wlaczony i ja o nim nie wiem). natomiast jesli chodzi o boot  to w sumie mam dual boota poniewaz lin podczas inslal widzi tylko jeden system i to tylko win 10 (wynikajacy z kolejnosci instalowania windy najpierw 7 potem 10)wiec napierw odpala sie grub  menu wybierasz winde i  odpala sie dual boot windy (glupie ale dziala) nie ruszam nie dotykam bo to jedyna opcja ktora u mnie dziala, mam jeszce jeden pomysl odnosnie problemu, przekonwertuje partycje lin na ext i po odpaleniu windy w druga strone na ext4. dam znac

Offline mismis1

• Miętowe nasionko
  • *
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 07, 2019, 12:40:22 pm »
no wiec udalo sie . problem nie wystepuje . konwertowalem na ext3  a potem na ext4.i zagadalo.