Autor Wątek: Sterowniki ATI Radeon R9 3xx - Unsupported OS  (Przeczytany 920 razy)

Offline 5k18a

• Miętowy liść
  • *
  • Punkty: 0
Sterowniki ATI Radeon R9 3xx - Unsupported OS
« dnia: Czerwiec 30, 2018, 22:56:54 pm »
Walczę z problemem sterowników dla karty Radeon R9 390. Próbowałem kilka metod i cały czas porażka. Instrukcja, która jest podana na stronie AMD dla Ubuntu nie działa, w terminalu otrzymuję komunikat Unsupported OS. Inne sposoby, które wykopałem na necie również nie zadziałały.

Działam na 3 monitorach 2 podłączone do zintegrowanej karty Intel HD 530 i jeden do Radeona. Efekt jest taki że mam sporo artefaktów na wszystkich monitorach, ruch myszki zostawia ślady, tak jak przesuwanie okien, niekiedy zawartość okien jest jakby wyciągnięta z innych programów aktualnie uruchomionych.

Offline dedito

• Urząd Porządkowy
  • Miętowy krzew
  • Punkty: 181
Odp: Sterowniki ATI Radeon R9 3xx - Unsupported OS
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 01, 2018, 07:56:29 am »
Przede wszystkim podaj o jakim systemie (wersja) i sterowniku (link) mowa i co to za sprzęt.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 01, 2018, 07:59:14 am wysłana przez dedito »

Offline 5k18a

• Miętowy liść
  • *
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 01, 2018, 13:57:09 pm »
Linux Mint w wersji 4.10.0-38-generic (uname -r)
Sterowniki z którymi próbowałem:
Radeon™ Software for Linux® version 18.20 for Ubuntu 16.04.4
Radeon™ Software for Linux® version 18.20 for Ubuntu 18.04

Sprzęt:
Grafika: ASUS Radeon R9 390 (jeden monitor)
Grafika Intel HD530 (dwa monitory)
i7 6700K
GA-Z170X-UD3

Offline dedito

• Urząd Porządkowy
  • Miętowy krzew
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 01, 2018, 15:18:56 pm »
Niestety to co podałeś nie jest zbyt precyzyjne, ale domyślam się, że chodzi o Minta w wersji 18 i sterownik amdgpu-pro.

Skrypt instalacyjny amdgpu-pro sprawdza OS na którym jest instalowany.
Wycinek skryptu instalacyjnego amdgpu-pro-install, który znajduje się w głównym katalogu:
function os_release() {
[[ -r  /etc/os-release ]] && . /etc/os-release

case "$ID" in
ubuntu)
:
;;
*)
echo "Unsupported OS" | stderr
exit 1
;;
esac
Jak widać sprawdzana jest wartość zmiennej ID z pliku /etc/os-release.
Możesz więc zmodyfikować w skrypcie instalacyjnym frazę ubuntu na swoją nazwę systemu lub tymczasowo zmienić w pliku /etc/os-release swoją nazwę systemu na ubuntu (wystarczy zmienić ID).
Obydwa rozwiązania powinny działać poprawnie ale głowy nie daję.
Osobiście testowałem jedynie pierwsze rozwiązanie i na Debianie działało poprawnie.

Inna sprawa, że ta zabawa z amdgpu-pro może być nie warta zachodu i lepszym rozwiązaniem może okazać się korzystanie ze sterownika radeon.
Zależy co chcesz osiągnąć.
Jak nie potrzebujesz vulkana czy innych nowości które obsługuje tylko ten sterownik to chyba lepiej pozostać przy radeonie.

« Ostatnia zmiana: Lipiec 01, 2018, 20:24:16 pm wysłana przez dedito »

Offline 5k18a

• Miętowy liść
  • *
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 01, 2018, 22:22:30 pm »
W sumie to nie miałem pojęcia że jest wersja pro i zwykła. Chcę zainstalować tylko poprawnie sterowniki, nie mam żadnych wymagań po za tym. Podmieniłem wpis w skrypcie instalatora i poszło... ale po ponownym uruchomieniu system nie wstał. Nie miałem możliwości nawet przejrzeć loga, bo linia komend jest nieaktywna (nie reaguje na klawiaturę po za ctrl+alt+del)

Spróbowałem z tym sterownikiem: https://support.amd.com/en-us/download/desktop?os=Linux%20x86_64 (AMD Radeon Software Crimson Edition 15.12 Proprietary Linux x86 Display Driver) instalator ładnie odpalił instalacja dobiega końca i mam komunikat, że jest błąd i podaje ścieżkę do loga ale znowu jest zawiecha, a po resecie czarny ekran i kompa trzeba wyłączyć z powera...

Co do wersji Minta to jest chyba 18 ale widzę że pojawiła się wersja 19 spróbuje jeszcze na niej bo i tak czeka mnie reinstalowanie linuxa.

EDIT:

Na IRC Minta dowiedziałem się że sterowniki od AMD nie będą działać i mogę o tym zapomnieć... A problemy, które pojawiają się na ekranie są prawdopodobnie spowodowane konfiguracją z dwoma GPU... i że pewnie nie będzie dobrze działało cholera...... Mówi się że winda jest do d#$% a świetnie sobie daje radę z takimi konfiguracjami, nawet w konfiguracji pod multiseat (http://multiseat.pl), czego nie jestem w stanie uruchomić pod linuxem.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 01, 2018, 22:55:39 pm wysłana przez 5k18a »

Offline Ender

• Dorodna miętowa sadzonka
  • Punkty: 10
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 01, 2018, 22:56:40 pm »

Offline yahoob3

• Grupa Trzymająca Władzę
  • Wielki miętus
  • Punkty: 191
  • Zgryźliwy tetryk
    • Organy Hammonda
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 01, 2018, 23:06:00 pm »
Zazwyczaj można w BIOSie ustawić albo "switchable" albo "integrated"...ale jak widać jest i taki bios:
https://www.youtube.com/watch?v=BtDkczrf5fI
Mint 18.3 Cinnamon, kern. 4.10; 64-bit na: Lenovo G500S z CPU Pent. 2020M 2.4 GHz*2; 6 GB RAM; GPU Intel+GeForce 720M;
LU#586742

Offline 5k18a

• Miętowy liść
  • *
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 01, 2018, 23:31:59 pm »
Jasne że można wyłączyć integrę w biosie, ale nie w tym rzecz żeby wyłączać grafikę dla prawidłowego działania linuxa. Powinno działać w każdej konfiguracji.Nie chce za każdym razem kiedy odpalam Windows wchodzic do biosu i włączać zintegrowaną grafikę. Ja akurat używam na co dzień konfiguracji z dwoma gpu. Komputer  cały czas działa w trybie multiseat - mam dwóch aktywnych użytkowników na raz. A mocniejsza karta służy do renderowania. Jutro sprawdzę jak zadziała Mint 19. Póki co obecna wersja poszła w kosmos po instalacji sterów i nie jestem w stanie już przywrócić systemu.

Offline dedito

• Urząd Porządkowy
  • Miętowy krzew
« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 02, 2018, 07:19:48 am »
W takim razie instaluj tą 19'kę i pozostań na sterowniku radeon.

Offline ciastek1981

• Globator Moderalny
  • Spamerzy
  • Punkty: 154
« Odpowiedź #9 dnia: Lipiec 02, 2018, 08:45:13 am »
W takim razie instaluj tą 19'kę i pozostań na sterowniku radeon.
Nie amdgpu? No jak mamy na forum prekursora od tych (amdgpu) sterów to się pytam 8)
Chociaż były jakieś problemy z R9 390 https://wiki.archlinux.org/index.php/AMDGPU#R9_390_series_Poor_Performance_and.2For_Instability

@5k18a Trzeba by zgłębić https://wiki.archlinux.org/index.php/multihead , https://wiki.archlinux.org/index.php/Extreme_Multihead i przeszukać https://www.phoronix.com/forums/ . Nie robiłem tego, więc teoretyzować nie będę.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 02, 2018, 08:55:56 am wysłana przez ciastek1981 »

Offline dedito

• Urząd Porządkowy
  • Miętowy krzew
« Odpowiedź #10 dnia: Lipiec 02, 2018, 10:47:19 am »
Radeon też wspiera tą kartę.
Podejrzewam, że OS domyślnie taki sterownik mu załaduje.
Trzeba by poczytać aktualne testy porównawcze obydwu sterowników.

Offline 5k18a

• Miętowy liść
  • *
« Odpowiedź #11 dnia: Lipiec 02, 2018, 16:05:38 pm »
Ok jestem po reinstalacji Mint 19. I zauważyłem że:

Jeżeli mam uruchomioną tylko jedną kartę to wszystko działa ok, bez względu czy to Radeon czy integra. Jeżeli włączę dwie karty na raz to obraz na Radeonie pierniczy się, ale... Po przestawieniu w biosie na Pcie1 (Radeon) inicializowanie jako pierwsze to obie karty współgrają, natomiast, jeżeli jako pierwsza włącza się integra to jest kaszanka. Zakładam że jest to nie do obejścia.

Offline dedito

• Urząd Porządkowy
  • Miętowy krzew
« Odpowiedź #12 dnia: Lipiec 02, 2018, 18:24:03 pm »
Po przestawieniu w biosie na Pcie1 (Radeon) inicializowanie jako pierwsze to obie karty współgrają, natomiast, jeżeli jako pierwsza włącza się integra to jest kaszanka. Zakładam że jest to nie do obejścia.
Musiałbyś sprecyzować co to jest ta kaszanka, bo dla mnie jako ślązaka to krupniok i lubię czasem zjeść, a wracając do meritum to napisz na jakim sterowniku obecnie pracujesz. lspci -k | grep -iE "vga|3D|display" -A3
« Ostatnia zmiana: Lipiec 02, 2018, 18:25:36 pm wysłana przez dedito »

Offline 5k18a

• Miętowy liść
  • *
« Odpowiedź #13 dnia: Lipiec 02, 2018, 19:28:51 pm »
Kaszana to np:
- czarny ekran i mnóstwo przypadkowych kolorowych pikseli, tak jakby kabel karty był źle podłączony do monitora
- w oknach programów nie ma widocznej zawartości programu tylko porozwalane kawałki tapety pulpitu
- okna i kursor myszy po przeciągnięciu zostawiają ślady itp...

Drivery na jakich działam:

00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation HD Graphics 530 (rev 06)
Subsystem: Gigabyte Technology Co., Ltd HD Graphics 530
Kernel driver in use: i915
Kernel modules: i915
--
01:00.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Hawaii PRO [Radeon R9 290/390] (rev 80)
Subsystem: ASUSTeK Computer Inc. STRIX R9 390
Kernel driver in use: radeon
Kernel modules: radeon, amdgpu

Offline dedito

• Urząd Porządkowy
  • Miętowy krzew
« Odpowiedź #14 dnia: Lipiec 02, 2018, 19:37:21 pm »
To proponuję testowo przełączyć się na amdgpu przykładowo poprzez utworzenie pliku radeon.conf w /etc/modprobe.d/ z poniższą zawartością:
blacklist radeonPo zablokowaniu sterownika robimy restart systemu.
Ponownie sprawdzamy na jakim sterowniku pracujemy.
Oczekujemy zapisu:Kernel driver in use: amdgpu